Başlangıç / Ar-Ge / Yerli Tank Projesi; Altay Tankı. Şu Anda Hangi Aşamada?
Screenshot_2018-12-13-14-43-36-314.jpeg

Yerli Tank Projesi; Altay Tankı. Şu Anda Hangi Aşamada?

Yerli Altay Tankı’nın proje lideri olan Otokar Otomotiv ve Savunma Sanayi A.Ş. ve teknik destek sağlayıcısı Güney Kore menşeili Rotem firması tarafından, Altay Tankı’nın tasarımı, geliştirilmesi, prototip, test ve sertifika gibi tüm aşamaları için yaklaşık 500 milyon dolar kaynak ayrılmıştır. Çoğu zaman ilk milli tank projemiz olan Altay Tankı’nın acımasızca ve gereksizce “Güney Kore’den çalıntı.” şeklinde eleştirilmesinin nedeni de, adı geçen bu Kore firmasıyla yapılan ortaklıktır. Tabi bu tür bir eleştiri, tamamen teknoloji konusundaki cahilliğe dayanır. Günlük hayatta kullandığımız çoğu otomobil, otobüs gibi araçların, uluslararası firmaların ortaklıkları ile tasarlanmış, geliştirilmiş, üretilmiş ürünlerdir ki biz burada içerisinde çok karmaşık teknoloji barındıran bir tank projesinden(Altay Tankı)bahsediyoruz.

Altay Tankı’nın teknik donanımları, cağdaşlarını hiç aratmayan, hatta ve hatta cağdaşlarına çoğu alanda üstünlük sağlayacak seviyededir.
4 kişilik mürettebatın bulunacağı tankın yazılım ve elektronik sistemi, Aselsan tarafından geliştirilmektedir. Altay Tankın’ın, elektromanyetik silahlarım kullanımıyla, elektronik sistemlerin calışmalarını engelleyecek teknoloji de Altay Tank’ında kullanılmıştır. Çok iyi manevra kabiliyetine sahip olan Altay Tankın’ın muharebe ağırlığının tahmini olarak 65 ton olacaktır.


Altay Tankı’nın ana silahı ise Güney Kore menşeili firma olan Hyundai Rotem ile yapılan teknoloji transferi sayesinde MKE(Makine Kimya Endüstrisi) kurumu tarafından üretilecektir. Yaklaşık 3 km atış menzili bulunan silahta, 120 mm’lik 55 kalibre yivsiz top tercih edildi. Altay Tankı bu yönden de dunyadaki rakiplerinden aşağı kalır yönü olmadığını kanıtlıyor.

Altay tankı, yerli imkanlarla üretilmiş ilk tank olarak tarihe geçecek şekilde geliştirilmektedir. Motorunun üretiminde de yerli imkânlar kullanılan Altay Tankı, 1500 hp gücünde dizel çevrimi ile çalışan motora sahip. Bu motoru ile saatte 70 km hızla hareket edebilmektedir ve bu motor Altay Tankı’na 500 km menzil sağlamaktadır. Altay Tank’ının zırhı ise tanksavar füzeler konusunda oldukça deneyimli olan Roketsan firması tarafından geliştirilen ve kompozit bileşenlerin ana malzeme olarak kullanıldığı, içeriği gizlenen bir ekipmandan oluşuyor.
Her yönden güçlü bir tank olacak olan Altay Tankı, bir çok testlere tabi tutulmaktadır. Bu testlerden en dikkat çekeni ve anlamlı olanı ise, kış testinin soğuk odalarda değil, Kafkasya cephesinde binlerce şehit verdiğimiz Sarıkamış bölgesinde yapılıyor olmasıdır. Bu yönden de tarihimize adını altın harflerle yazdıracak olan bir projedir Altay Tankı.

Tüm bu kıstasları göz önüne aldığımız zaman anlamamız gereken durum şu ki, yapacağımız araç (Altay Tankı), gerçekten üst düzey bir teknoloji gerektiren bir proje ve bu tür ayrıntılı ve zor projelerin bir anda ortaya çıkması ve bu konuda Dünya liderleriyle yarışması pek mümkün olan bir şey değil. Bu konuda hiç geçmişimiz ve birikimimiz olmadığı halde, bu kadar karmaşık bir teknolojiyi içeren bir proje olan Altay Tankı gibi bir projeyi de, tekel olarak tasarlayıp üretmek gerçekten çok zor. Bu yüzden, uluslararası ve firmalar arası teknoloji transferi gerçekten Altay Tankı gibi projeler için elzem bir durum. Fakat yine de çok büyük bir kısmı yerli imkanlarla üretilecek olan Altay Tankı projesi, seri üretime geçtiği zaman, ülkemiz için çok çok büyük bir başarı olacak.

Aynı zamanda Altay Tankı’nın seri üretiminin ilk aşaması 250 adet ile başlayacağı ve bu sayının 1000’leri bulacağı öngörülüyor. Ve tarih olarak 2019’un ilk çeyreği olarak veriliyor.

Hakkında: admin

Merhaba arkadaşlar okuduğunuz yazıları yorumlamayı ve bizlere destek olması açısından beğendiyseniz paylaşmayı unutmayın... Sosyal medya hesaplarımızı takip ederseniz çok seviniriz.

İlginizi Çekebilir ?

BTÜ “Oktokopter” ile ABD de yarışacak

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) öğrencileri tarafından tasarlanan, 15 kilograma kadar yük taşıyabilen, yarım saatlik uçuş …

Kimler Neler Demiş? ( Yorumlar)

avatar
  Abonelik  
Bildir