Başlangıç / Havacılık & Uzay / Yerli Üretim Kara Füzemiz; Milli Khan Bora Füzesi

Yerli Üretim Kara Füzemiz; Milli Khan Bora Füzesi

Türkiye gibi belki de Dünya’nın en kritik coğrafyasında yer alan ülkeler için, kara güvenliğinin sağlama alınması, ülkenin bekası için çok önemli bir durumdur. Bu yüzden de, kara savunmasında son teknoloji kara savunma sistemleri geliştirilmesi, orduda silahlanmanın belki de en önemli bileşenidir. Bu durumun da farkında olan Türk mühendisler, tamamen yerli imkanlarla yaptıkları kara-kara füzemiz olan Milli Khan yani TSK’daki ismiyle Bora Füzesi’ni hayata geçirdiler. Khan ismi ise Bora füzesinin ihraç ismidir.

Milli Khan füzelerinin uzun menzilli ateş kabiliyetleri sayesinde ve buna ek olarak Milli Khan füzelerinin kimyasal başlık taşıyabilmeleri sayesinde, milli güvenliğimizi tehdit eden, sınırdaş olmadığımız ülkelere bile müdahale etme şansını bize veriyor. Bu özelliği sayesinde Milli Khan, Türkiye tarihinde yeri balistik füzeler geliştirme yolunda atılmış çok büyük bir adımdır.

2017 yılında Abu Dabi’de gerçekleştirilmiş olan IDEX-2017 fuarında Milli Khan Füzesi, ilk defa kamuoyuna resmi olarak sergilendi.
Ortalıkta dolaşan bir çok söylenti Milli Khan füzesinin menzilinin 1000 kilometre olduğu yönünde. Malesef Milli Khan füzesinin menzili 1000 kilometre değil, ihraç edilen Milli Khan füzelerinin menzilleri 250 kilometredir. 250 kilometre olmasının sebebi ise, balistik füze ihracatlarına getirilen uluslararası sınırlamalarla alakalıdır. Bu yüzden TSK için üretilen Milli Khan füzelerinin menzillerinin çok daha fazla olduğu belirtiliyor.

Balistik füze ihraçlarında bu tür kısıtlamaların yapılmasının sebebi, nükleer gücü yüksek olan ülkelerin, bu güçlerini Dünya’ya yaymalarının verdiği kaygıyla alakalı olduğu açıktır.

Ek olarak belirtmek gerekirse, Milli Khan füzesinin alt sisteminde bulunan araç Belarus’tan alınmıştır. Bunun nedenini Kokpit Aero yazarlarından Hakan Kılıç şu şekilde açıklamaktadır: “Alt sistem tedarikçilerinin, entegre edilecek sistemin füze olması nedeni ile sistemin ihracına izin vermemişlerdir”. Bu gerçek bile, yerli üretimin ne kadar önemli olduğunu gözler önüne seriyor.

MİLLİ KHAN FÜZESİ’NİN TEKNİK ÖZELLİKLERİ

-Milli Khan Füze Çapı: 610 mm,

– Milli Khan füze sisteminin ağırlığı: 2500 kg,

– Güdüm Küresel Konumlama Sistemi (KKS) Destekli AtaletselNavigasyon Sistemi (ANS),

– Kontrol Elektromekanik Tahrik Sistemli Aerodinamik Kontrol,

– Milli Khan Füze sistemi yakıt tipi: Kompozit Katı Yakıt,

– Milli Khan Füzesi harp başlığı ağırlığı: 470 kg,

– Milli Khan Füzesi tapa tipi: Yaklaşmalı (Hassas Yedeklemeli)

Milli Khan Füzesi, her ne kadar 2017’de görücüye çıkarıldıysa da, 2014’te Milli Khan Füzesi’nin profesyonel hale getirilmiş olduğu bildiriliyor. Tüm bu verileri yorumlayacak olursak, şu an kamuoyunda bolca tartışılan S400’mü alalım yoksa Amerika sistemi olan Patriot mu gibi soruların aslında çok da tartışmanım gereksiz olduğu, çünkü yakın zamanda yerli sistemimizi oturtana kadar, alınacak olan bu sistemlerin geçici çözüm olduğu apaçık ortadadır.

Hakkında: admin

Merhaba arkadaşlar okuduğunuz yazıları yorumlamayı ve bizlere destek olması açısından beğendiyseniz paylaşmayı unutmayın... Sosyal medya hesaplarımızı takip ederseniz çok seviniriz.

İlginizi Çekebilir ?

BTÜ “Oktokopter” ile ABD de yarışacak

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) öğrencileri tarafından tasarlanan, 15 kilograma kadar yük taşıyabilen, yarım saatlik uçuş …

2
Kimler Neler Demiş? ( Yorumlar)

avatar
1 Tüm Yorumlar
1 Tüm Cevaplar
0 Takipçiler
 
En çok TEPKİ gören yorum
En TREND yorum
2 Yorum Yazanlar
adminAlp Eren Son Yorum Yapanlar
  Abonelik  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Alp Eren
Ziyaretçi
Alp Eren

Memzili çok az bence bir an önce bu hava savunma sistemleri 1000 km memzile çıkarılmalı