Yerli ve Dünya’nın En Büyük Tank Çıkarma Gemisi; LST

Savunma sanayide neredeyse her geçtiğimiz gün büyük atılımlara imza atan Türkiye, LST konusunda da büyük bir atılıma imza atmış durumda. Bizim gibi 3 tarafı denizlerle çevrili ve denizlerinde sayısız adalar bulunan ülke için bu tür LST gemilerinin önemi çok büyük. Biz de üstümüze düşeni yaptık ve Dünya’nın en büyük LST yani tank çıkarma gemilerini ürettik. Hem de tamamen yerli imkanlarla!

LST’nin İngilizce’deki açılımı ise Land Ship Tank olup, kısaca anlamına çıkarma gemisi diyebiliriz. LST gibi bir çok savunma buluşunun yapıldığı 2. Dünya Savaşı’nda bulunmuştur ve kara çıkarmalarında LST tarzı gemiler hâlen önemlerini korumaktadır. Yeni nesil LST’lerde de, hem kara hem deniz harp yeteneğinin sahip olması ön plandadır ki bizim yerli imkanlarla ürettiğimiz LST’de bu imkanların ikisinden de mevcut.
Milli LST’yi yakından inceleyecek olursak;

Yerli LST’ler, Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nın isteğiyle Tuzla’da Deniz İnşaat Kızakları Sanayi ve Ticaret A.Ş’ne yaptırıldı. 2013 yılında start verilen bu yerli LST proje kapsamındaki LST gemilerinin ilki olan Bayraktar, kullanıma hazır bir şekilde 3 Ekim 2015’te suya indirildi. Yerli LST gemisi, silah sistemleri ile donatılarak 2017 yılında TSK’nın hizmetine girdi.

İki LST gemisinden oluşan bu yerli LST gemisi projesinin ikinci LST gemisi, ilk yerli LST gemisi olan Bayraktar’ın denize indirilmesinden 9 ay sonra projenin ikinci LST gemisi olan Sancaktar ADİK Tersanesi’nde düzenlenen törenle denize indirildi. Bayraktar ve Sancaktar LST gemileri suya indirildiği günden itibaren Türkiye’nin en büyük savaş gemileri ve Dünya’nın en büyük LST gemileri ünvanlarını aldılar.

YERLİ VE MİLLİ LST GEMİLERİMİZİN TEKNİK ÖZELLİKLERİ,

Yerli LST gemilerimizin boyutlarını ele alacak olursak, 140 metre boyunda, 19,6 metre eninde, 1100 metrekare kapalı, 690 metrekare açık güverteye sahiptirler.

Yerli LST gemilerimizin kapasitelerine göz atacak olursak; 20 tank kapasiteli, 1200 ton yük taşıyabiliyor ve 15 ton genel maksatlı helikopter için platforma ev sahipliği yapıyorlar
Geminin harp teknolojileri ve harp yönetim teknolojileri için Havelsan ve Aselsan şirketleri görev almaktadırlar.

Yerli LST gemimizin yapılışında HAVELSAN şirketinin üstlendiği görevler şunlardır,

LST Savaş Sistemleri Tedariki; Proje kapsamında HAVELSAN tarafından sağlanan ve entegre edilen savaş sistemi elemanları şunlardır:

-Savaş Yönetim Sistemi (aşağıdaki yeni kabiliyetler ile)
-Entegre Halinde Çoklu Taktik Veri Link yeteneği, Link 11/16
-Amfibi Harekat kabiliyeti-Gemi Bilgi Dağıtım Sistemi-Gemi Bilgi Sistemi (Yerel Alan Ağları)
-Kapalı devre kamera (CCTV) Sistemi

Aynı zamanda da yerli LST gemilerimizi, Aselsan’ın STAMP’ları gemiyi koruyacak.

HAVELSAN’IN üstlendiği diğer bir görev ise şudur;

LST Savaş Sistemi Entegrasyonu;

HAVELSAN, LST Savaş sistemi entegrasyonu kapsamında, yerli LST projesinde aşağıdaki yükümlülükleri yerine getirmiştir;
• Program Yönetimi
• Sistem Mühendisliği
• Alt Yüklenici Yönetimi
• Savaş Sistemi Entegrasyon Tasarımı
• Konfigürasyon Yönetimi
• Savaş Sistemi Entegrasyonu
• Entegre Lojistik Destek

Gerçekten Dünya’nın en büyük yerli LST projeleri gibi projelerden insanın haberi olunca, Türkiye’nin gelecekte savaş alanında global güç olacağı apaçık ortada duruyor ve bu durum, Türkiye’de yaşayan bir vatandaş olarak bizleri çok heyecanlandırıyor. Çünkü bu yapılan şeyler gerçekten kolay şeyler değil, bunları yapabildiğimizi görmek insanın gözlerini yaşatıyor.

Kimler Neler Demiş? ( Yorumlar)

avatar
  Abonelik  
Bildir