Yerli ve Milli Sniper Tüfeğimiz ile Tanışın; Bora 12!

Aynı zamanda JNG-90 kod adıyla da bilinen Bora 12 milli keskin nişancı tüfeği, Makine ve Kimya Endüstrisi ve Jandarma Genel Komutanlığı ortaklığıyla geliştirilip, Makine ve Kimya Endüstrisi Kırıkkale tesislerinde, ordunun keskin nişancı tüfeği ihtiyacını karşılamak amacıyla seri bir şekilde üretilmektedir.

Yine Milli Piyade Tüfeği gibi tüm testlerden başarıyla geçen Bora 12, sadece yurt içindeki testlerden ve yarışmalardan değil, yurt dışındaki testlerden ve yarışmalardan da güçlü bir şekilde rakiplerini alt edip 1. olmayı başarıyor.

Örneğin Bora 12, Pakistan’da düzenlenen bir yarışmada, aynı klasmandaki çok güçlü rakiplerini geride bırakarak 1. olmuştur. Bora 12’nin Pakistan’da katıldığı yarışmadaki rakipleri arasında; Almanya ve İsveç’in ortak yapımı olan Sig Sauer, Accuracy AS50 ve bu konuda çok iddialı olan Güney Afrika menşeli Truvelo var.

Bora 12’yi yalnızca Türk Silahlı Kuvvetleri ordusu değil, bize dost ve müttefik olan ülkeler de kullanıyor. Tamamen yerli ve milli imkanlarla üretilen Bora 12 keskin nişancı tüfeği, aralarında Türkmenistan ve Azerbaycan’ın bulunduğu bir çok ülkeye ihraç ediliyor.

Bora 12’nin teknik özelliklerine gelecek olursak; 7,62 milimetrelik namlusu, 1200 metrelik etkili menzili, saniyede 860 metrelik atış hızı ve 4.8 kilogramlık boş ağırlığı sayılabilir.

Ayrıca Bora 12’de konfirlu kullanım olanağı sağlamak için; atış hassasiyetini maksimuma çıkaran serbest salınımlı namlu, ayarlanabilir dipçik boy mesafesi ve tetik kabza arası mesafe ayarı var. Aynı zamanda Bora 12, gece görüş dürbün sistemi ve lazer ile kullanılabiliyor.

0 0 vote
Article Rating
Abonelik
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Sidebar